یخ های ژنو چگونه آب شد؟

حالا اینجا در ژنو پس از چند روز متوالی مذاکره اتفاقی مهم برای پرونده هسته ای ایران رقم خورده است. ساعتی پیش اعلام شد که ایران با گروه 1+5 بر سر برنامه هسته ای خود به توافقی بزرگ دست یافته است. در مورد اینکه ایران چه داده و چه گرفته حرف و حدیث های متفاوتی مطرح است. اینجا در طبقه دوم یعنی مکانی که خبرنگاران ایرانی حضور دارند محمد جواد ظریف دقایقی پیش جزییاتی از توافقنامه راافشا کرد.
همزمان با او دوطبقه پایین تر از جایی که خبرنگاران ایرانی حضور دارند جان کری هم پاسخ سوالات خبرنگاران بین المللی را می داد.
خبرنگار آریا از ژنو در جمع بندی اخباری که رسما مورد تایید قرار گفته موارد زیر را به عنوان دستاوردهای ایران در توافقنامه گزارش کرده است:
1.      پذیرفته شدن حق غنی سازی ایران در خاک خود.
با پذیرش این حق در عمل طرف مقابل بر خلاف رای قطعنامه های شورای امنیت حق غنی سازی ایران را می پذیرد. لذا ایران به غنی سازی ادامه خواهد داد.
2.      توقف تحریم های یکجانبه نفتی جدید
با توجه به فرمان تحریم کنگره آمریکا مبنی بر الزام کشورها به کاهش 20 درصدی خرید نفتی از ایران طی شش ماه، این قانون نیز لغو و خرید نفت از ایران ادامه می یابد.
3.      بخشی از دارایی های نفتی ایران آزاد می شود.
4.      لغو برخی تحریم های بانکی و امکان خرید آزاد ایران بر اساس مبادلات مالی بین المللی
اثر جانبی لغو این تحریم ها موجب ایجاد گشایش اقتصادی و تجاری شده و تحریم ها دیگر نمی تواند به عنوان عامل بازدارنده شرکت ها و دولت ها نسبت به تبادل تجاری با ایران مطرح شود).
5.      موضوع تحقیق و توسعه در کلیه ابعاد صلح آمیز هسته ای ادامه می یابد.
6.       هیچ یک از تاسیسات هسته ای ایران (از جمله فردو، نطنز اصفهان، بندرعباس) تعطیل نخواهند شد.
7.      برداشته شدن ساختار تحریم ها در گام دوم توسط طرف مقابل پذیرفته شده است.
8.      عدم خروج مواد غنی شده ذخیره شده از کشور.
اما ایران در مقابل تعهداتی هم داشته است . بر اساس گزارش خبرنگار آریا تعدات ایران به این شرح است :
1.      توقف داوطلبانه غنی سازی 20 درصد.
باتوجه به انباشت مواد غنی شده 20 درصد به مقدار مورد نیاز برای مدت طولانی و هزینه های سنگین غنی سازی 20درصد، این موضوع به عنوان اقدام داوطلبانه و جهت اعتمادسازی پذیرفته شده است.
2.      عدم توسعه رآکتور آب سنگین اراک به مدت 6 ماه.
با توجه به اینکه این نیروگاه هنوز راه اندازی نشده است و تحقیقات در این زمینه با توجه به بومی بودن تکنولوژی آن ادامه دارد، پذیرش عدم توسعه داوطلبانه آن مشکلی در روند هسته ای ایران ایجاد نخواهد کرد.
3.      پذیرش داوطلبانه انجام بازرسی های آژانس فراتر از تعهدات پادمان
انجام بازرسی های فراتر از تعهدات در گذشته نیز مرسوم بوده و نشانه اطمینان نظام به صلح آمیز بودن کلیه فعالیت های هسته ای می باشد. 
 در تحلیل شرایط موجود می توان گفت که این توافق در چارچوب خطوط قرمز، متوازن و تامین کننده حقوق هسته ای ایران است.همانگونه که دکتر محمد جواد ظریف نیز در جمع خبرنگاران ایرانی اعلام کرد  ایستادگی ملی در موضوع هسته ای و پشتیبانی مردمی از آن موجب کوتاه آمدن طرف مقابل از ادعاهای زیاده خواهانه شده است.از نگاه هم باید تاکید کرد که  توافق صورت گرفته صرفا آغاز یک مسیر است. ثمره این توافق دستاورد ملی و حاصل تلاش مجموعه نظام است. از منظر دیگری هم باید تاکید کرد که موضوع هسته ای و تلاش برای دستیابی به حقوق قانونی در این زمینه عامل انسجام و اتحاد داخلی است. اینجا در ژنو یک فضای خاص هم دیده می شود.طرف مقابل در صدد مخدوش جلوه دادن بُرد ایران و دستاوردهای حاصل از آن است. از جمله کمی کردن امتیازات ایران در حوزه تحریم های مالی و نفتی و ناچیز نشان دادن آن .
واقعیت این است که توافق حاصل شده به عنوان نقطه شکست بزرگ رژیم صهیونیستی است. 
آینه جهان
/ 0 نظر / 23 بازدید