چرا الماس می درخشد؟

تصور کنید که الماس تا این حد کمیاب و گران نبود وهمه توانایی خریدن آن را داشتند. آیا در این صورت، الماس باز هم با ارزش بود؟

 دو دلیل وجود دارد برای آنکه مردم هنوز هم تمایل به خریدن الماس داشته باشند. اول آنکه الماس سخت ترین ماده ای است که بشر تاکنون شناخته، ودر نتیجه، در صنعت مورد استفاده های فراوان دارد، دوم آنکه الماس هنوز هم

زیبا است و مردم از نگاه کردن به آن لذت می برند، الماس نتیجه فرایندی است که در طبیعت رخ داده است .میلیون ها سال پیش زمین به تدریج سرد شد.در آن زمان  در زیر پوسته زمین توده هایی از سنگ های مایع داغ وجود داشتند. این توده ها حرارت و فشار فوق العاده ای را تحمل می کردند.در نتیجه ،مولکول های کربن به شکل بلورهای شفاف و متراکمی در کنارهم قرار گرفتند .یک الماس ،در حقیقت ،یک (بلور کربن) خالص است . هنگامی که الماس را در حالت طبیعی می یابند ، شکل ظاهری آن ،تقریبا تیره است . امروزه بشر با قدرت ابتکارو خلاقیت خویش می تواند این جسم تیره را تبدیل به جواهر پر تلا لویی سازد که چشم ها را خیره کند و ما همه آن را می شناسیم .بیشتر الماس ها را از وسط اره می کنند وهر نیمه را شکل می دهند وآن را تبدیل به الماسی می کنند که برلیان نامیده میشود . سپس تراش ها یا شیار های ریزی بر روی الماس ایجاد می کنند .این تراشها و شیارها باعث می شود که الماس بدرخشد. دلیل درخشیدن این است که الماس دارای قدرت انکسار و انعکاس نور بالایی است، یعنی هنگامی که نور به داخل الماس وارد می شود، بیش از هرماده دیگری آن را خم می کند. نور به جای آنکه از الماس عبور کند، خم می شود بطوری که می شکند و دوباره به سنگ باز می گردد. بنابر این وقتی که به الماس می نگریم، مقادیر بسار زیادی نور به چشمان ما باز می گردد و زیباتر به نظر می رسد. الماس همچنان می تواند نور را به رنگهای متفاوتی بشکند یا منکسر سازد. این موضوع باعث می شود که الماس به صورت آتش جلوه کند. آیا می دانستید که تا قبل از سال 1430 از الماس به عنوان یک جواهر شخصی استفاده نمی شد و پس از آن، یک زن فرانسوی به نام آگنس سورلاستفاده از آن را مرسوم کرد؟ از آن پس این رسم در همه جا رواج یافت.

/ 0 نظر / 18 بازدید